Краєзнавство на уроках української мови та літератури і в позаурочний час

Добушовська Н.І.
викладач української мови і літератури

Ця тема дуже актуальна. Краєзнавча робота сприяє національному вихованню учнів, формує в них почуття патріотизму, вчить шанувати нашу історію та самих себе. Вона дає можливість краще і повніше дізнатися про історичне минуле нашого краю, його видатних людей.

 

Упродовж століть щедрою і багатою на таланти була Миколаївщина. Вона дала українській культурі славні імена. Це Микола Устиянович, Уляна Кравченко, Михайло Мочульський, Олександр Козловський та багато інших. У процесі викладання української мови і літератури намагаюся використати всі можливості, щоб ознайомити учнів із видатними письменниками рідного краю.

Двадцять три роки тому у Миколаєві над Дністром відкрито Народний літературно-мистецький музей ім. Уляни Кравченко і Миколи Устияновича. Цей музей – це ще одне джерело нашої історичної пам’яті на карті України мистецької. Він знаходиться біля Миколаївського професійного ліцею.

У чотирьох кімнатах музею розміщена експозиція про життя і творчість  М.Устияновича, У.Кравченко, О.Козловського та інших видатних людей. У ній представлено значну кількість документальних матеріалів, фотокопій рукописів, видання їх творів, особисті речі.

Уже стало традицією уроки літератури рідного краю проводити у музеї. Ці уроки наближають учнів до їхньої малої батьківщини, дають можливість пишатися тими, хто жив чи живе зовсім поруч, спонукають до самостійної творчої діяльності.

Краєзнавчу роботу в музеї проводжу у трьох напрямках.

По-перше, на окремих уроках літератури рідного краю. Це урок у музеї «Хай за щире, добре серце не забудуть мене люди…» (Життя і творчість Уляни Кравченко), урок-конференція «Один із тих, що гинув на шляху…» (Олександр Козловський. Життя. Творчий доробок), урок-роздум «В житті є щось…» (за «Розгубленими листочками» та «Із афоризмів» Уляни Кравченко).

По-друге, на уроках української мови і літератури, де учні отримують фрагменти літературно-краєзнавчих знань.

При вивченні життєвого і творчого шляху Ольги Кобилянської учні знайомляться із темою «Кобилянська та Устияновичі». Наш поет-земляк, священик і громадський діяч Микола Устиянович останні п’ятнадцять років жив у Сучаві. Тут він познайомився із Кобилянськими,які у цей час там проживали. Між двома сім’ями зав’язалась міцна дружба: товаришували між собою як батьки, так і діти.

Бібліотека М.Устияновича стала тією важливою сходинкою у житті письменниці О.Кобилянської,піднявшись на яку, вона зуміла осягнути літературні горизонти близьких народів. Від М.Устияновича одержала маленька Ольга першу книжечку – чеські казки, які ввели її у світ фантазії, а розбуджена фантазія потім стала її крилами для натхнення неперевершених новел.

Такі повідомлення учнів, які опрацювали газетні публікації, додаткову літературу, допомагають проникнути в ту атмосферу життя О.Кобилянської, в якій формувалася її особистість як людини.

Вивчаючи біографію І.Франка, відкриваємо учням ще одну сторінку його життя «Іван Франко та наша землячка Уляна Кравченко». Глибина взаємин між цими людьми до сьогодні викликає дискусії літературознавців, але поза сумнівом є одне: через усе життя вони пронесли світлі, щирі почуття, пов’язані взаємною симпатією і любов’ю до рідного краю. І обоє заради великих цілей жертвували особистим щастям.

Також учні дізнаються, що наш земляк Ярослав Гнатів із Романом Гораком написали десять томів про життя і творчість Івана Франка. За це удостоєні Державної премії імені Тараса Шевченка.

Краєзнавчий матеріал використовую і на уроках української мови. Це твір-нарис про видатну людину, читання мовчки «Чарівний світ Івана Сколоздри» (про скульптора, художника, який малював картини на склі).

Розширює межі самостійної роботи учнів написання рефератів про життєвий і творчий шлях письменників-краян («Образ матері у творчості Уляни Кравченко»). Після відвідин музею – творча робота «Мої враження від побаченого і почутого».

Багатогранні форми і методи роботи в позаурочний час. Це вечори «Я ваша, сеї землі дитина» (до 150-річчя з дня народження Уляни Кравченко), «Будитель народного духу» (до 200-річчя з дня народження Миколи Устияновича), «Ти був, як кришталю творіння, Фіалком ніжним у час цвітіння, І соловієм у диво-слові, Любов’ю – у самій любові» (життя і творчість Олександра Козловського), усні журнали, конференції, конкурси, вікторини, обговорення книг (повість У.Кравченко «Хризантеми»).

Також збір матеріалів та оформлення у кабінеті української мови і літератури краєзнавчого кутка «Наші славні земляки».

Уся ця робота сприяє національно-патріотичному вихованню учнів.

Контактна інформація

Державний професійно-технічний навчальний заклад "Миколаївський професійний ліцей"

Адреса:

81600, Львівьска область, м.Миколаїв, в.Устияновича, 39

E-mail :

mykolaiv_PL@ukr.net

 

Телефони:

Директор (241) 51 132

Заступник директора з ВР (241) 51 083