Конспект уроку «Народе мій, замучений, розбитий»

Дереш Л.М.
викладач української мови і літератури

Тема: «Народе мій, замучений, розбитий» (пролог до поеми «Мойсей»). Роздуми І. Франка над долею рідного краю, поневоленого сусідніми державами.

Мета: розкрити зміст і духовне багатство поеми, допомогти учням усвідомити монументальність образу Мойсея – народного поводиря і пророка, розвивати навики виразного читання, аналізу поетичних творів; виховувати в учнів почуття національної гідності.

 

Обладнання: текст поеми, повідомлення учнів,  ілюстрації до твору, Біблія,

мультимедійна презентація, картки з тестовими завданнями.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань, урок – дослідження.

 

Хід уроку

I Перевірка домашнього завдання ( бліц – турнір)

  • Розповісти про історію написання  та композицію збірок « З вершин і низин»
  • Проаналізувати поезію «Гімн» («Вічний революціонер»)
  • Дати характеристику ліричного героя збірки «Зів’яле листя»
  • Прочитати поезію зі збірки « Зів’яле листя»

 

II Повідомлення теми, мети, завдань уроку

Тема народу, його минулого й майбутнього, історичного призначення і місця серед інших народів – одна з провідних у творчості поета. Особливо могутньо прозвучала ця тема в поемі «Мойсей», написаної Іваном Франком

1905 року. У кожному рядку цього твору відчувається зболена за стражденну долю України душа автора, його любов, віра й надія на те, що прийде час і наш народ « огнистим видом засяє у народів вільних колі… і гляне, як хазяїн домовитий, про своїй хаті і по своїм полі». Тобто побудує власну самостійну державу.

III Сприймання й усвідомлення  нового навчального матеріалу

Творча група учнів пропонує послухати повідомлення експертів, які працювали над поемою « Мойсей».

Експерт 1. Працюючи над поемою «Мойсей» І. Франко використав багатющий історико-культурний матеріал з життя древніх євреїв, досконало простудіював їх міфологію, релігію, історію і навіть географію Ізраїлю, Палестини, Єгипту.

Повз його увагу не пройшли видатні твори світового мистецтва, починаючи з епохи еллінізму.

Про Мойсея писали поети Олександрії, у скульптурі його відтворив Мікеланджело, в розписах Кирилівської церкви в Києві зобразив Врубель, в ораторії « Ізраїль в Єгипті» возвеличив Гендель. Свої поеми Мойсею присвятив Альфред де Віньї, Юліуш Словацький та багато інших діячів світової культури.

Експерт 2. Щоб збагнути, як Іван Якович послуговується у своєму творі відомим матеріалом світової культури, ми пропонуємо вам познайомитись з біблійною легендою про Мойсея.

Біблія розповідає, що, злякавшись плодючості євреїв, єгипетський цар наказав убити всіх єврейських немовлят чоловічої статі. В обсмаленій корзині в зарослях Нілу неподалік від улюбленої купальні фараонової доньки заховала єврейська мати Йохаведа своє тримісячне немовля, наказавши старшій дівчинці Міріам не спускати очей з корзини. Знайшовши хлопчика, царівна здогадалася, що це єврейська дитина, і захотіла його всиновити. Міріам запропонувала знайти для хлопчика мамку, на що царівна погодилась. Хлопчика назвали Мойсеєм (вийнятий з води) і віддали на виховання Йохаведі, а коли він підріс,забрали хлопчика в царський двір.

Експерт 3. Одного разу гуляючи в саду, Мойсей побачив як єгиптянин знущався з єврея. Обурений юнак вбив кривдника, а сам утік в Мідіан. Там він одружується з донькою жреця, яку врятував від наруги пастуха. Якось несучи тестевих овець, Мойсей побачив вогняний кущ (неопалима купина),  а коли вражений таким видовищем, підійшов ближче, то почув голос Єгови (Бога), який наказував йому повернутися назад до Єгипту і вимагати від фараона відпустити всіх євреїв з усім їхнім добром, стадами овець і кіз в пустелю на три дні шляху, щоб там принести жертву Богові. Бог Єгова вручає свї скрижалі з 12 заповідями і дає провідника.

Експерт 4. А далі Біблія розповідає, що фараон,звичайно, не повірив Мойсею. І тоді через Мойсея Бог почав посилати на єгиптян кару: то налетіла сарана і пожерла посіви, то у всі будинки єгиптян полізли жаби, то закривавились і стали непридатними до вжитку всі води Нілу. Врешті-решт, коли в єгиптян почало гинути все первородне, в тому числі й діти-первістки, фараон здався і відпустив євреїв. Але швидко пересвідчившись, що його ошукано, він послав за втікачами погоню. Євреїв разом з Мойсеєм наздогнали біля Мертвого моря. І тут сталося диво: води моря розійшлися і пропустили єврейський народ на другий бік. А коли єгиптяни кинулися і собі переходити море, води зійшлися й накрили їх на морському дні.

Експерт 5. З Біблії відомо, що сорок літ кружляв Мойсей по Аравійській пустелі зі своїм народом і його убогими пожитками, аж поки не вимерло те покоління, якому «було добре» жити в рабстві, до якого воно пристосувалося, задоволене тим, що могло «їсти м'ясо». Прихильники старого рабства часто бунтували проти Мойсея, проте він не карав їх без розбору, як цього вимагав від нього Єгова, який пропонував знищити всіх євреїв з рабським переконанням.

Експерт 6. На знак незгоди з Єговою Мойсей в люті побив божі скрижалі і рішуче відмовився карати невинних. Бог дав пророку нові скрижалі і дозволив побачити себе в спину, після чого лице Мойсеєве почало світитися і він носи в чорне покривало, щоб не лякати людей. Помер Мойсей на горі Нево в землі Моавітській. А потім його учень Ісус, син Навінів, зробив так, як велів йому Мойсей за наказом Бога. Помер Мойсей віком ста двадцяти літ.

Так розповідає Біблія про одного із пророків, який жив заради свого народу.

Психолог. Для людини творчої моральний та психологічний настрій мають велике значення. Мабуть не всі з вас знають, що одним з потужних стимулів до написання поеми «Мойсей» була поїздка Івана Франка до Італії, де він побачив геніальний витвір Мікеланджело. Бачене, пережите в Італії надзвичайно вплинуло на багату творчу уяву поета, здобуло проекцію на історію рідного народу.

Викладач літератури. Сюжет твору І.Я. Франка є двоплановим у висвітленні подій. З’ясуймо, які проблеми І. Франко порушив у поемі і як вони пов’язані з сучасним життям?

Все, що мав у житті він віддав

Для одної ідеї,

І горів ,і яснів і страждав,

І трудився для неї…

  • Чи можемо ми ці слова застосувати до самого автора?
  • Якеі думки висловлює поет устами Мойсея про призначення людини на землі?
  • Передайте душевний стан пророка після вигнання.
  • Що послужило причиною пробудження свідомості народних сил?

Контактна інформація

Державний професійно-технічний навчальний заклад "Миколаївський професійний ліцей"

Адреса:

81600, Львівьска область, м.Миколаїв, в.Устияновича, 39

E-mail :

mykolaiv_PL@ukr.net

 

Телефони:

Директор (241) 51 132

Заступник директора з ВР (241) 51 083