Конспект уроку: "Зміст і будова тексту. Складне синтаксичне ціле. Актуальне членування речення. Способи зв’язку речень у тексті."

Дереш Л.М.
викладач української мови і літератури

Мета: повторити відомості про текст; ознайомити учнів з поняттям «дане» і «нове», вчити за допомогою цих елементів членувати текст, визначати види зв’язку речень у тексті – послідовний і паралельний;

формувати вміння знаходити ці елементи тексту, використовувати їх у своєму  мовленні, розвивати творчу уяву і вміння користуватися  своїми знаннями;

виховувати любов до народних традицій.

 

Хід уроку

Актуалізація знань.

Що називається текстом?

Назвати мовні засоби тексту.

З кількох речень може складатися текст?

Що називається темою?

Що ще містить текст? (Основну думку).

Перед вами дві групи речень. Уважно дослідіть, яка з них є текстом.

Аргументуйте свою відповідь.

I Українська криниця- оспівана легендами. Одвіку бережена, молитвами освячена. Вона завжди була відкрита очам і небу. Самобутня чарівність і привабливість українських криниць давно привертає увагу цінителів народної творчості. Оспівані в народних піснях, вони з давніх-давен символізують загадковий образ дивної споруди над джерелом підземної води.

II Українська криниця-оспівана легендами.

Влітку ми з дідусем копали криницю.

В нашому садку біля криниці посаджені мальви, айстри, чорнобривці.

Коли ми їхали битим шляхом, нам зустрічались криниці з журавлями.

Відповіді учнів:

Iтекст, II--ні, тому, що речення не пов’язані за змістом, немає узгодження форм часу дієслів, основної думки; в наступних реченнях відсутня попередня інформація, відсутній змістовий зв'язок.

Отже, основні ознаки тексту: тема і основна думка.

 

Оголошення теми і мети уроку уроку

Перед вами текст (див. текст I).

Визначте тему і його основну думку.

Яка частина речення є вихідним пунктом? (Перша, бо вона містить основне повідомлення.  Це і є «дане»).

Опрацювання матеріалів підручника.

Розкрийте поняття «текст», «зв’язність», «комунікативність», «членованість», «інформативність».

Визначення в тексті «даного» і «нового».

Висновок ( Що є елементами тексту? Що містить «нове», для чого служить «дане»? Де вони розташовані?)

 

Робота в групах

I група працює з текстом №3

II група - з текстом №4

Дослідіть, як поєднуються речення в тексті

№3 Великий вплив на людину мав процес копання криниць. Кожний, хто хоч раз бачив, як їх копають, знає, яка це тяжка робота, особливо на глибині. Спочатку підіймають на гору землю, опускають вниз зруби або мурують стіни. Потім розбивають кам’янистий грунт, що перекриває воду десь на глибині 30-40 метрів. Так з віку в вік відважні працьовиті люди, долаючи втому й небезпеку, копали глибокі криниці.

№4 ось перед вами справжні пам’ятки архітектури - види українських криниць. В них убачали батьківщину, родинну домівку. Найбільшого поширення в Україні набули криниці з журавлями. Схиливши свої довгі шиї над водою, вони віками напували водою цілі села. Загубились авторські сліди цієї геніальної простої і надійної споруди для діставання води.

Висновок (текст№3- послідовний зв'язок, текст№4- паралельний зв'язок )

Які особливості тексту при послідовному зв’язку? (допомагає уникнути повторів)

При паралельному? (надає тексту урочистості)

Підсумовуюча бесіда:

  • Які є види зв’язку речень у тексті?
  • Як вони поєднуються?
  • Що вони надають тексту?

Робота в групах

  1. З текстів виписати слова, що є засобом зв’язку речень і частин речень у складному.

I група – текст №3

II група – текст №4

  1. Перепишіть текст, розставляючи розділові знаки, визначте логічні частини тексту.

Український народ у сучасному світі

Український народ є другою за чисельністю словянською нацією. За офіційними даними наприкінці дев’яностих років у світі налічувалося близько сорока п’яти мільйонів українців. Переважна більшість їх понад тридцять шість мільйонів живе в Україні на своїй батьківщині. Чимала питома вага українців у прикордонних районах Росії і Білорусії  Молдовії Чехії Словаччини та Румунії а також у Польщі де кількасоттисячне українське населення розселилося по всій країні. Вихідці з України несли сільськогосподарський досвід у Сибір і на Далекий Схід у Бразилію і Аргентину освоюючи цілинні землі рубаючи ліси і сіючи хліб. Вони чимало зробили для становлення на шахтах і металургійних заводах у Сполучених Штатах Америки. Дісталися українські емігранти далекої Австралії. Наш народ зумів знайти власне місце в країнах поселення дати не лише старанних фермерів а й творчу та наукову інтелігенцію політиків спортсменів.


Підсумовуюча бесіда

-З чим познайомилися на уроці?

-Які бувають види зв’язку?

-Чим вони можуть з’єднуватись?

 

Домашнє завдання

Виписати два тексти з послідовним і паралельним зв’язком, визначити «дане» і «нове».

Контактна інформація

Державний професійно-технічний навчальний заклад "Миколаївський професійний ліцей"

Адреса:

81600, Львівьска область, м.Миколаїв, в.Устияновича, 39

E-mail :

mykolaiv_PL@ukr.net

 

Телефони:

Директор (241) 51 132

Заступник директора з ВР (241) 51 083