Дереш Л.М.
викладач української мови і літератури
Тема: «Українська ідея» у творчості Павла Грабовського
Мета: розповісти про основні етапи життєвого і творчого шляху поета; читати й аналізувати вірші, визначити їх тему та ідею; пояснити, що любов Грабовського до батьківщини- це підгрунтя його патріотичних творів; проаналізувати публіцистичні статті,котрі висвітлюють засадничі принципи Грабовського- патріота,українця; пояснити, що означає лист-звернення.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: портрет П. Грабовського, твори поета, учнівські ілюстрації до віршів, фрагменти статей та уривки із листів П. Грабовського.
Хід уроку
І. Організаційна частина
ІІ. Актуалізація опорних знань
ІІІ. Повідомлення теми, мотивація навчальної діяльності учнів
«…В мені заведи жив перш над усе українець»
П. Грабовський
Павло Грабовський зумів залишити виразний слід у духовній культурі рідного народу, за незалежність і звільнення якого він боровся усе своє
життя.Поет,перекладач,публіцист, він уславив себе жертовною відданістю ідеалам вільного життя людини і нації. Про що б не писав Грабовський, які б теми не порушував, завжди його твори закликали сучасників на боротьбу проти кривди й несправедливості,захищали знедолених.
Спектр поетичних мотивів Грабовського не дуже широкий, однак в його ліриці розробляються злободенні теми. Поет звертається до освічених кіл громадянства з проханням знайти можливості для покращення долі простих людей: «Наша сила в народі, бо в нас, властиво, і нема нічого, крім народу… Яко вивід додам: мусимо бути європейцями на грунті українському».
Зі стрімким потоком річки можна порівняти коротке (тільки 38 років) життя Павла Грабовського.
Дитинство майбутнього письменника пройшло в селі Пушкарному Охтирського повіту Харківської губернії.Уже змалечку хлопець знав, що таке злидні, хвороби рідних, смерть батька, голод.
Навчання розпочав спочатку в Охтирській бурсі, а потім продовжував у Харківській длуховній семінарії. Спостережливе око юнака не могло не помітити різкого контрасту між словами проповіді та реальністю. Виникло рішення присвятити своє життя боротьбі за справедливість, покращення становища простого люду.
Але боротьба принесла із собою армійську муштру, загратовані вікна харківської та бутирської темниць, етапи до Сибіру, заслання. Дове лося нести важкий хрест недолі через образи, нелюдські страждання. Але долаючи всі ці труднощі, кришталево чесний і чистий у всьому, Грабовський наполегливо займався самоосвітою, брався за перо, виливаючи на папері свою розпуку, обравши зброєю слово:
Куди не піткнешся- панують
кайдани,
То де вже спокою нам ждать?
Життя письменника – яскравий приклад патріотизму:
Я виніс все, кайдани і недолю
Ні світлих мрій, ні зваги не взяли;
Не здужала звалити зла недоля.
Україна завжди залишалася для поета тією зіркою, що освітлювала тернистий шлях. З далекої Півночі лунали слова:
На хвилю тільки б збутись туги,
З неволі виглянуть на світ,
Спинить тяжке чуття недуги,
Украйні кинути привіт!
Усвідомлюючи те, що доля вже не напише світлих рядків на сторінках життя, поет все-таки залишився нескореним, мужньо переносив розлуку з батьківщиною.
Останні роки життя письменник живе в Тобольську, важкі тюремні умови, довге перебування на каторзі підірвали його здоров’я. У 1902 році обірвався життєвий шлях поета, який вірив, що:
…добрим словом спогадає
Потомок вільний мертвих нас.
У статті «Лист до української молоді» письменник запрограмував наше майбутнє. Він висловив думку про те, що на нашому стягові повинно бути закарбовано слова: «Європейство на грунті українському» . Ми багато сьогодні говоримо про необхідність зближення з Європою, а Грабовський говорив про це більше ста років тому.
Щоб наблизитися до Європи, необхідно, на думку Павла Арсеновича, підвищити грамотність, рівень культури, поширити українські видання, підвищити свою соціальну активність, відповідальність за свої дії, навчитися любити народ і державу.
ІV. Осмислення матеріалу
V. Закріплення матеріалу
Підготуйте коментарі до висловлювання І. Приходько: «…Справжній Грабовський-поет цікавий і талановитий , із своєю, дуже природною, без натяку на якусь штучність, метафоричністю, точними і , знову ж, органічними порівняннями, багатоманітною ритмікою, чітко окресленою семантикою, модернізованими фольклорними формами, символікою наскрізних художніх образів, що інтегрується в національній ідеї автора.
Державний професійно-технічний навчальний заклад "Миколаївський професійний ліцей"
Адреса: |
81600, Львівьска область, м.Миколаїв, в.Устияновича, 39 |
E-mail : |
Директор (241) 51 132
Заступник директора з ВР (241) 51 083