Тема уроку: «Рукописи не горять» (підсумковий урок за романом М.Булгакова «Майстер і Маргарита»).

Думанська Л.І.
викладач зарубіжної літератури

Мета уроку: підсумувати і узагальнити знання учнів про ідейно-художні особливості роману «Майстер і Маргарита»; допомогти усвідомити силу мистецтва і кохання у творі;розвивати вміння висловлювати особисте ставлення до проблем, порушених у творі, аргументувати свою точку зору прикладами і цитатами з тексту; сприяти формуванню критичного мислення виховувати шанобливе ставлення до одвічних людських цінностей, прагнення до щирості та гармонії у стосунках.
Тип уроку: комбінований, з використанням інноваційних технологій.
Обладнання: слайди з опорними записами, буктрейлери за телесеріалом В. Бортко «Майстер і Маргарита», роздатковий матеріал, тексти роману, про роман.
Стратегії розвитку критичного мислення : «Дискусійна сітка», «Кола Вена», «Гронування», «Мозковий штурм».

ХІД УРОКУ

I.Мотивація навчальної діяльності учнів.
Викладач. Питання про добро і зло, моральний вибір, справедливість і відповідальність, взаємини особистості з владою, покликання мистецтва завжди хвилювали людство, були в центрі уваги багатьох митців.
Поет Ю. Левітанський писав:
Каждый выбирает для себя
женщину, религию, дорогу;
Дьяволу служить или пророку –
Каждый выбирает для себя.
Каждый выбирает по себе
Слово для любви и для молитвы;
Шпагу для дуэли, меч для битвы
Каждый выбирает по себе.
Каждый выбирает по себе
Щит и латы, посох и заплаты;
Меру окончательной расплаты
Каждый выбирает по себе.

Про те, як ці проблеми набули художнього втілення в романі М.Булгакова «Майстер і Маргарита», поміркуємо на уроці
ІІ. Оголошення теми, завдань.
ІІІ. Актуалізація (очікування, окреслення мети)
Очікувані результати: Учні характеризують проблематику й систему образів роману, висловлюють особисте ставлення до проблем, аргументуючи свою точку зору, уміють толерантно відстоювати свої думки, використовуючи приклади і цитати з тексту та власні спостереження.
Роман «Майстер і Маргарита» - найвище досягнення М.Булгакова. Його загадки-шифри, досі розгадують сотні дослідників творчості з багатьох країн світу: Соколов Б.В. Таємниці «Майстра і Маргарити», Бузиновська О., Бузиновский С. Таємниця Воланда, Зеркалов А. Євангеліє Михайла Булгакова: Досвід дослідження єршалаїмських глав роману «Майстер і Маргарита», Іваньшіна Є.А. Оптична перспектива роману М.А. Булгакова «Майстер і Маргарита», Галинська І.Л. Криптографія роману «Майстер і Маргарита».
Наше завдання знайти ключі до розуміння змісту, ідейної спрямованості роману. Отже, як закликає автор-оповідач, «За мною, читачу».
Буктрейлер «Майстер і Маргарита»
ІІ. Усвідомлення (змістово-пошукова діяльність, системно-узагальнююча діяльність)
Ви прочитали роман, переглянули художній фільм, які жанри автор використав у своєму творі.
Слайд «Синтез жанрів у романі»
Синтез жанрів у романі «Майстер і Маргарита»

Слайд «Прототипи роману»
М.Булгаков (митець, гоніння, заборона друку)
М.Гоголь Булгаков вважав його своїм головним учителем. І Майстер, як Гоголь, за освітою був істориком і спалив рукопис свого роману. Портрет майстра: "голений, темноволосий, з гострим носом, стривоженими очима і з жмутом волосся", що звішується на лоб; видає безперечну схожість з М. В. Гоголем. Крім того, в романі помітний ряд стилістичних паралелей з Гоголем.
Шиловська Олена Сергіївна - головний прототип Маргарити
Г.Сковорода (вважав себе Майстром)
Як автор використав у романі теорію «Трьох світів» Г.Сковороди (За теорією Сковороди головний світ космічний, світ біблійний - ланка, яка пов’язує земний і космічний. Філософ вважав, що у людини 2 тіла і 2 серця: вічне і тлінне)
Слайд «Три світи у романі»
*земний (Майстер, Маргарита, зображення непівської Москви 20-30 років ХХ століття)
*космічний (Воланд, Коров’єв, Азазелло, кіт Бегемот, Гелла)
*біблійний (Ієшуа, Понтій Пілат, Іуда , Левій Матвій)
-Який герой є наскрізним , що об’єднує весь роман в ціле? (Воланд)
Слайд «Дискусійна сітка»

ТАК

 

НІ

 

Воланд- князь пітьми, породження зла, отже, сам-зло?

 

Чому Воланда зацікавили Майстер і Маргарита? (Вони були не такі як всі. Ці люди не втратили власного обличчя, не розчинилися в загальній масі, не поступилися правдою душі й справедливістю)

Відеоролик «Лінія кохання Майстра та Маргарити»

 

 

Слайд «Кола Вена»



Спільне
до зустрічі жили з людьми, яких не кохали,
знають радість творчої праці,
пріоритет духовних цінностей.
безкорисливість у любові
• Чи є в романі герої здатні на милосердя? (Маргарита, Ієшуа)
Слайд «Гронування»
До кого з героїв можна застосувати слова Ієшуа «Боягузтво - головний порок» ?
Слайд «Мозковий штурм»
• Яку роль відводить автор Пілату? (Головний герой роману, про нього пише книгу Майстер, говорить Воланд, він судить Ієшуа, у кінці твору отримує прощення від Майстра)
Чому і як був покараний Пілат? (засудив невинного Ієшуа, покарання - 20 тисяч лун за одну луну)
• Хто повинен простити Пілата? (Майстер)
Проблемне запитання.
Чому Майстер, на вашу думку, не заслуговує на світло, а тільки на спокій?
І група - дослідники Образ світла
ІІ група - літератори Образ світла в романі
ІІІ група - експерти
• Яка ідейна спрямованість твору ? (Роман стверджує найвищу цінність морального закону і переходить від тем морального суду і відплати до ідеї прощення, проголошуючи, що милосердя є вищим за справедливість.)
Робота з епіграфом.
«Рукописи не горять» - ця фраза стає лейтмотивом усього твору.
• Чому не згорів рукопис Майстра? (Бо він символізує безсмертя людського духу творчості, добра, любові, волі, християнських ідеалів)
ІІІ. Рефлексія ( міркування)
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Продовжіть речення:
Незвичайне враження справило на мене …
Відкриттям для мене було…
Викладач: Роман пережив свого автора. Бо, справжні шедеври не зникають. На могилі письменника було встановлено камінь з могили Гоголя. Цей камінь, ніби перевернута Голгофа, як нагадування :кожен несе свій хрест. У одного він легший, у іншого – важчий. І нести його треба, не втрачаючи почуття гідності, хоч як би не було важко. І цього ми можемо повчитися у головних героїв твору Майстра та Маргарити.
Домашнє завдання
Написати твір на одну з тем:
1.Роман «Майстер і Маргарита» М.Булгакова – духовний заповіт нащадкам
2.«Які духовні цінності уособлені в образах Майстра і Маргарити?
3.Рятівна сила кохання

Контактна інформація

Державний професійно-технічний навчальний заклад "Миколаївський професійний ліцей"

Адреса:

81600, Львівьска область, м.Миколаїв, в.Устияновича, 39

E-mail :

mykolaiv_PL@ukr.net

 

Телефони:

Директор (241) 51 132

Заступник директора з ВР (241) 51 083