Сарамага І.С.
Заступник директора з НВР
ВСТУП
Початок XXI століття є надзвичайно важливим періодом в історії українського народу, який обрав шлях побудови суспільства на основі нових економічних, соціальних і політичних засад.
В період переходу економіки на ринкові відносини професійно-технічні навчальні заклади стають важливою ланкою в процесі підготовки кваліфікованих робітників для усіх галузей промисловості, сільського господарства та побутової сфери. «Професійна освіта, - відмічається в державній національній програмі «Освіта» (Україна XXI століття), - спрямована на забезпечення професійної самореалізації особистості, формування її кваліфікованого рівня, створення соціально-активного, морального і фізичного здорового національного потенціалу, який має посідати важливе місце у технологічному оновленні виробництва, впровадженні у практику досягнень науки і техніки»1. Тому важливою особливістю сучасного етапу організації навчально-виховного процесу в професійно-технічних навчальних закладах є прагнення знайти досконалі форми та методи роботи, які були б логічно пов'язані, мали певне спрямування і сприяли б підготовці не тільки кваліфікованих робітників, а й активних громадян незалежної держави. Демократичні перетворення в Україні фундаментально вплинули на характер взаємовідносин педагогів та учнів фахових шкіл, де впроваджується педагогіка співробітництва, співдружності та толерантності, стратегія ділового контакту, що вимагає уваги та взаєморозуміння між суб’єктами навчально-виховного процесу, У перехідний період від авторитаризму до демократії у всіх сферах суспільної діяльності є потреба в нових підходах до організації громадського життя, в тому числі і в професійно-технічних училищах, де педагогічні працівники ще часто використовують старі форми роботи з учнівськими колективами. На сучасному етапі реформування освіти важливо зосередити увагу на використанні майстрами виробничого навчання, класними керівниками, викладачами, вихователями передових науково обгрунтованих, визнаних у світі систем навчання і виховання, що забезпечать підготовку молодих робітників,які зможуть швидко адаптуватись на виробництві та повсякденному житті. Як відмічає академік Н. І. Ничкало: «... в нових соціально- економічних умовах переходу до ринкової економіки наш трудівник може бути конкурентно-спроможним за наявності взаємозв'язаних чинників – інтелектуального потенціалу, духовності, високого професіоналізму». 2
Актуальним залишається питання оволодіння учнями в період навчання азів управлінських навиків, які так потрібні сьогодні керівникам усіх ланок виробництва і суспільно-політичного життя. Саме нестача ініціативних, творчих, кваліфікованих молодих спеціалістів – одна з причин тих труднощів, які переживає в даний час наша країна.
Закон України «Про професійно-технічну освіту»1 спрямований на дальнішу демократизацію навчально-виробничої, навчально-виховної, навчально-методичної, економічної, фінансово-господарської діяльності, яка має бути підпорядкована колегіальному органу самоврядування – загальним зборам колективу.
У загальній проблемі організації громадського життя в професійно-технічних навчальних закладах важливе місце займає учнівське самоврядування, складовими частинами якого є:
Усі ці питання актуальні, потребують наукового аналізу та вивчення, узагальнення та впровадження в практику педагогічних колективів.
Сьогодні дуже важливим є дослідження питання учнівського самоврядування в позаурочній діяльності, тому що воно суттєво впливає на професійне, естетичне, фізичне формування майбутнього фахівця. Визначення його потрібне, бо значна частина науково-методичних матеріалів з даного питання, виданих в 70-80 роки минулого століття, втратили актуальність, не відповідають вимогам часу, коли проходить переорієнтація цінностей, де особистість розглядається не з ідеологічних позицій, а з загальнолюдських вимог поведінки.
Дана робота складається з основної частини і закінччення.
В основній частині «Структура учнівського самоврядування в Миколаївському професійному ліцеї» розкривається значення учнівського самоврядування в організації позаурочної діяльності професійно-технічного навчального закладу, а також викладена структура учнівського самоврядування ліцею.
В закінченні містяться висновки, до яких прийшов автор при написанні роботи.
СТРУКТУРА УЧНІВСЬКОГО САМОВРЯДУВАННЯ
Педагогічна наука 90-х років та початку нового тисячоліття зробила наполегливі кроки в дослідженні проблеми громадського життя учнівської молоді, яке залежить у великій мірі від активної позиції юнаків і дівчат, їх ініціативності, самодіяльності, добровільності, розуміння своєї ролі у розбудові незалежної Української держави. Кожна молода людина, будучи залученою до конкретних справ, зможе реалізувати себе через виконання доручень, які стануть своєрідним випробуванням учнів, принесуть задоволення не тільки їм, а й користь для оточуючих. Дослідник макаренківської спадщини М. П. Павлова відмітила, що учнівське самоврядування, охопивши всі сфери життя й діяльності колективу, прищеплює кожному вихованцю вміння бути господарем свого життя...1
На сьогодні відчувається недостатність науково-методичних рекомендацій з проблем учнівської самоврядності, що впливає на практичну діяльність колективів навчальних закладів, в яких, як відмічає В. П.Жук, «позаурочні заходи проводяться стихійно, відсутній їх логічний зв'язок та послідовність, не завжди враховуються вікові особливості учнів, переважають авторитарні навчальні методи, немає належного педагогічного забезпечення, низький рівень активності учнів»2.
Успіх позаурочної зайнятості учнів у великій мірі залежить від того, наскільки кожна особистість має можливість втілити свої задуми, мрії у конкретній справі. Творчим цей процес може стати тоді, коли його учасник без примусу виконуватиме доручення, удосконалюючи свої професійні навики, поглиблюючи знання з основ наук, розширюючи кругозір, збагачуючись духовно, приймаючи участь у різноманітних заходах, що охоплюють найбільш актуальні напрями позаурочної діяльності, серед яких:
Педагогічний та учнівський колективи Миколаївського професійного ліцею Львівської області ось уже декілька років працюють над організацією діяльності учнівських об'єднань в позаурочний час, які охоплюють найважливіші напрямки виховної роботи. На сьогодні структура учнівських об'єднань ліцею набула такого вигляду:
Із поданої схеми бачимо, що в ліцеї діють об'єднання, в яких ведеться робота з національно-культурного відродження, поглибленого вивчення загальноосвітніх дисциплін, професійного та фізичного вдосконалення, правового та естетичного виховання.
Кількість учнівських об'єднань, звичайно, визначається певними умовами, що складаються в навчальному закладі:
Діяльність об'єднань дозволяє систематизувати позаурочну роботу, виділити загальноліцейні, групові та індивідуальні заходи. Об'єднання дають можливість спрямувати роботу гуртків, лекторіїв, спортсекцій у певному напрямі і наповнити їх потрібним змістом.
Так, займаючись в об'єднанні «Всесвіт», учні поглиблюють знання з загальноосвітніх предметів, організовують проведення вікторин, вечорів запитань та відповідей, готуються до олімпіад, продовження навчання у вищих навчальних закладах.
Об'єднання «Фах», включаючи гуртки науково-технічної та художньої творчості, сприяє удосконаленню навиків з обраної професії, підвищує професійний рівень учнів, розвиває їх творчі здібності.
З багатством національної культури, віковими традиціями нашого народу, його звичаями та обрядами знайомиться молодь в об'єднанні «Берегиня».
Поглиблене вивчення історії рідного краю, формування в учнів почуття національної свідомості, відданості інтересам свого народу стало можливим у зв'язку з роботою об'єднання «Диспут».
Враховуючи те, що в навчальних планах дуже мало годин відводиться на вивчення основ права, важливу роль у правовому вихованні відіграє об'єднання «Людина і закон». Постійні зустрічі учнів і працівниками правоохоронних органів, індивідуальна робота з підлітками, схильними до правопорушень, спільна профілактична робота педагогічних працівників та батьків сприяють попередженню росту злочинності серед вихованців ліцею.
Спортивне об'єднання «Олімп» сприяє фізичному загартуванню молоді, зайнятості учнів в спортивних секціях. Крім цього учасники лекторію «Здоров'я» проводять значну роботу з пропаганди здорового способу життя.
Багато юнаків та дівчат зайняті в гуртках художньої самодіяльності, що входять в об'єднання «Гармонія», діяльність якого сприяє естетичному вихованню молоді, відродженню основ національної культури, повернення до витоків народної творчості. Систематична, ціленаправлена робота об'єднання «Гармонія» дає плідні результати. Драматичний, вокальний, інструментальний, фольклорний колективи неодноразово ставали переможцями обласного огляду художньої самодіяльності «Творчості проміння золоті!». Звичайно, ефективність та стабільність в організації позаурочної діяльності професійного ліцею немислима без добре поставленої роботи учнівського самоврядування з визначеною структурою, добором учнівського активу, розподілом обов'язків, навчанням,системою заохочення.
Вивчення досвіду організації учнівського самоврядування у професійно-технічних закладах Львівщини сприяло створенню колективом ліцею нової структури органів самоврядності і ради учнівського самоврядування, яка співпрацює з педагогічним колективом в організації навчання та дозвілля.
В ліцеї створена рада учнівського самоврядування, до якої входять старости навчальних груп чи їх заступники, а також активісти.
Учнівська рада складається з секторів: виховного, соціально-побутового та спортивно-масового. До кожного з секторів входять учні груп з вищеназваних категорій. Раду очолює голова та його заступник.
В гуртожитку ліцею діє рада гуртожитку.
Рада учнівського самоврядування розглядає плани роботи гуртків, спортивних секцій, лекторіїв, визначає систему форм позаурочної зайнятості учнів, аналізує їх роботу, працює над створенням нових об'єднань, гуртків, спортсекцій.
Викладена вище структура учнівського самоврядування дає можливість майже кожному учню приймати участь в організації позаурочної роботи розвивати свої управлінські здібності, набувати навиків громадської діяльності.
Зрозуміло, що позаурочна робота неможлива без її належного педагогічного забезпечення. В організації позаурочної діяльності, як складової частини навчально-виховного процесу, педагогічним працівникам належить роль координатора дій, який професійно допомагає учням вибрати заняття, які б задовільняли їх потреби та інтереси, сприяли б інтелектуальному розвитку, підвищенню рівня фахової підготовки, фізичному загартуванню та вихованню активної життєвої позиції. А це можливо тільки тоді, коли кожен педагогічний працівник очолює конкретну ділянку позаурочної діяльності учнів – об'єднання, гурток, спортивну секцію, лекторій, в якій він є спеціалістом своєї справи, проявляє до неї інтерес і бажання працювати. Яскрава особистість педагога, особистий приклад – запорука успіху в організації позаурочної діяльності, де роль наставника молоді багатогранніша, ніж у навчальній роботі.
ЗАКІНЧЕННЯ
В історично важливий період будівництва незалежної української держави в перших рядах їх будівничих повинна йти молодь, озброєна глибокими знаннями, професіоналізмом та високими моральними якостями. Важливу роль у вирішенні цього завдання відіграє учнівське самоврядування. Адже саме учнівське самоврядування активізує юнаків і дівчат, дає можливість проявити їхню ініціативу, самодіяльність, допомагає зрозуміти свою роль у розбудові незалежної Української держави.
Разом з тим, кожна молода людина, будучи залученою до конкретних справ, зможе реалізувати себе через виконання доручень, які стануть своєрідним випробуванням для учнів, принесуть задоволення не тільки їм, а й користь для оточуючих.
Учнівське самоврядування – це творчий процес, де кожен учень без примусу виконує доручення, удосконалюючи свої професійні навики, поглиблює знання з основ наук, розширює кругозір, збагачується духовно, приймаючи участь у різноманітних заходах, що охоплюють найбільш актуальні напрями позаурочної діяльності.
Педагогічний та учнівський колективи Миколаївського професійного ліцею декілька років працюють над організацією діяльності учнівських об'єднань в позаурочний час.
В ліцеї діють об'єднання: «Всесвіт», «Фах», «Диспут», «Берегиня», «Людина і закон», «Гармонія», «Олімп», в яких ведеться робота з національно-культурного відродження, поглибленого вивчення загальноосвітніх дисциплін, професійного та фізичного вдосконалення, правового та естетичного виховання.
Ефективність та стабільність в організації позаурочної діяльності професійного ліцею визначається добре поставленою роботою учнівського самоврядування з визначеною структурою, добором учнівського колективу, розподілом обов'язків, навчанням, системою заохочення. Вивчення досвіду організації учнівського самоврядування у професійно-навчальних закладах сприяло створенню колективом вищеназваного ліцею такої структури органів учнівської самоврядності: ради учнівського самоврядування.
Дана структура учнівського самоврядування дає можливість залучати до організації позаурочної роботи переважну більшість учнів, розвивати свої управлінські здібності, набувати навиків громадської діяльності.
Звичайно, слід пам'ятати і про те, що лише при співпраці адміністрації ліцею, керівників об'єднань, наставників навчальних груп, батьків, організацій, які займаються проблемами молодіжної політики, самих учнів, можна добитися добрих результатів в позаурочній діяльності та національному вихованні.
Важливо, щоб усі, хто причетний до виховання молоді, пам'ятали: «... не візьмемося ми за національне виховання нашого народу, виховають його чужі люди, але не на користь Україні, а собі. Національне виховання – це наше право і наш обов'язок»1.
Державний професійно-технічний навчальний заклад "Миколаївський професійний ліцей"
Адреса: |
81600, Львівьска область, м.Миколаїв, в.Устияновича, 39 |
E-mail : |
Директор (241) 51 132
Заступник директора з ВР (241) 51 083